TAŚMA LED - O CZYM INFORMUJE STOPIEŃ IP?

2017-05-25 wróć do artykułów
TAŚMA LED - O CZYM INFORMUJE STOPIEŃ IP?

Stopień wodoszczelności taśm LED

Wodoszczelność taśm LED określana jest parametrem “IP”.  Oznacza on stopień ochrony zapewnianej przez obudowę urządzenia elektrycznego przed wnikaniem obcych ciał stałych lub szkodliwymi skutkami wnikania wody. 

W kontekście taśm LED, spotykamy się z parametrem IP, potocznie nazywając taśmę LED wodoszczelną lub niewodoszczelną.  


Trochę teorii:

Pierwsza cyfra, oznacza stopień ochronny obudowy przed dostępem obcych ciał stałych, do wrażliwych części umieszczonych wewnątrz
Druga cyfra, oznacza stopień ochronny obudowy przed dostępem wody.


Kiedy stosować taśmę LED o zwiększonym stopniu IP ?

Mówiąc o taśmie wodoszczelnej, mamy na myśli taśmę LED pokrytą specjalnym żelem lub innym materiałem żywicznym, który ma chronić diody i układ elektroniczny na całym odcinku, przed dostaniem się wody lub wilgoci. Taśmę wodoszczelną powszechnie określaną stopniem IP65 (i wyższym) stosujemy m.in. w łazienkach, pod wanną lub umywalką, czy też nad blatem roboczym w kuchni.   
 
Przy zakupie taśmy LED powinniśmy zastanowić się, czy na pewno będzie narażona na dużą wilgoć i ciągłe zalewanie wodą?  
Jeżeli prawdopodobieństwo jest raczej znikome, doradzamy zakup taśmy niewodoszczelnej.  


Praktycznie każdy produkt elektroniczny podłączony do źródła prądu nagrzewa się posiadając granicę wytrzymałości na ciepło. Tak też jest z diodami LED i układami scalonymi umieszczonymi w ścieżce taśmy. Taśmy LED pokryte żelem, są w większym stopniu narażone na spadek wydajności diod LED oraz przyspieszony proces starzenia, wiążący się z obniżeniem żywotności, niż dzieje się to w przypadku taśmy niewodoszczelnej.
 
Jak wydłużyć żywotność taśmy ?

Możemy znacznie wydłużyć żywotność taśmy LED, stosując do niej profile aluminiowe. Aluminium doskonale odprowadza ciepło z diod LED, dodatkowo podnosząc walory estetyczne. Taśma LED w profilu aluminiowym,  schowana za kloszem, jest lepiej chroniona przed uszkodzeniami mechanicznymi i kurzem.

Przed zakupem, warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniego typu profilu oraz klosza. Różnorodność produktowa w asortymencie związanym z profilami LED umożliwia uzyskanie niebanalnych efektów dekoracyjnych i gwarantuje dłuższe użytkowanie zakupionej taśmy LED.

  wróć do artykułów