Oświetlenie LED - LED LABS
43/b8/46e84cf93ac0c0b707e0db2eca9a.jpg

Świetlówki liniowe LED

Świetlówki liniowe LED stanowią nowoczesną, energooszczędną oraz trwalszą  alternatywę dla świetlówek fluorescencyjnych T8 oraz T10 o długościach: 60cm (18W), 120cm (36W), 150cm (58W), a ich montaż jest niezwykle szybki i prosty. W pierwszej części przybliżymy Państwu korzyści jakie wynikają z użytkowania tego źródła oświetlenia oraz naszą ofertę w tym zakresie.
Jakie są główne zalety świetlówek LED?

• Nawet do 66% oszczędności zużycia prądu w stosunku do tradycyjnych świetlówek liniowych w całym obwodzie,
• Dłuższa żywotność,
• Mniejsza emisja ciepła,
• Emitują zdrowsze światło (brak efektu pulsacji i  fal UV),
• Nie zawierają rtęci, nie stwarzając tym samym zagrożenia dla środowiska oraz zdrowia,
• Nie emitują hałasu, dzięki czemu praca przy nich nie męczy,
• Natychmiastowy start,
• Do pracy nie wymagają starterów, ani stateczników, dzięki czemu zużycie energii elektrycznej jest jeszcze mniejsze.

 

Świetlówki liniowe LED Labs

Dlaczego warto wybrać świetlówki LED Labs?


Oferowane przez nas świetlówki LED polskiej produkcji zbudowane są na diodach LED w technologii SMD (ang. Surface Mount Device), które charakteryzują się większą wydajnością i żywotnością w porównaniu do starszego typu diod LED DIP. Zastosowane w nich diody LED pochodzą od jednych z najlepszych producentów na świecie (m.in. EDISON Opto), dzięki czemu charakteryzują się wysokim strumieniem światła przy równoczesnym zachowaniu optymalnych warunków pracy dla każdej z diod. W świetlówkach opartych na diodach LED SMD 3528 uzyskujemy strumień świetlny około 7,5lm/na diodę przy bezpiecznym zasilaniu prądem 20mA, natomiast w świetlówkach zbudowanych na diodach LED SMD 3014 otrzymujemy do 13lm/na diodę przy optymalnym dla tego rodzaju diody LED prądzie zasilania 30mA. Takie wyniki pomiarów pozostawiają daleko w tyle większość konkurencyjnych świetlówek, których strumień świetlny zazwyczaj nie przekracza 5lm/na pojedynczą diodę LED. Zdarza się również, że diody LED są przesterowane prądowo w celu uzyskania większego strumienia świetlnego przez co diametralnie skraca się ich żywotność.

Dużą zaletą świetlówek przez nas oferowanych jest odpowiedzialnie zaprojektowany układ zasilający oraz system odprowadzania ciepła. Są to kluczowe parametry, decydujące o żywotności diod LED. Wszystkie świetlówki dostępne są w kilku wariantach. Do wyboru jest barwa światła: biała ciepła (3200K), neutralna (4500K), biała zimna (6000K) oraz klosz: mleczny, ryflowany oraz przeźroczysty. Dokładne parametry świetlówek LED Labs znajdą Państwo w kartach katalogowych dostępnych na naszej stronie internetowej www.led-labs.pl w kategorii świetlówki LED.

 Schemat podłączenia świetlówki LED

Ryc. 1. Schemat podłączenia świetlówki LED.
Poniżej znajduje się lista kroków z kolejnych etapów wymiany tradycyjnych świetlówek liniowych 60cm 18W na świetlówki LED T8 60cm 8W 120 LED 3528 SMD oraz modernizacji instalacji w dotychczasowej oprawie. Warto zaznaczyć, że oszczędność wynikająca z wymiany tradycyjnych świetlówek na świetlówki LED jest większa niż wskazywałaby na to różnica pomiędzy ich mocami. Dzieję się tak, ponieważ przy montażu świetlówek LED z opraw usuwamy statecznik. Dlatego biorąc pod uwagę cały obwód oszczędność zużycia prądu wynosi nawet do 66%.

 

UWAGA! Przed wykonaniem prac, należy wyłączyć zasilanie.


Krok 1. Z istniejącej oprawy należy wymontować wspomniane już elementy, czyli: startery, dławiki oraz kondensatory. Elementy te można wyłączyć z obwodu lub całkowicie usunąć je z oprawy (ryc. 1 oraz 2).

 

Usunięcie z oprawy starterów, które są zbędny przy świetlówkach LED

Ryc. 2. Usunięcie z oprawy starterów, które są zbędny przy świetlówkach LED.

 

Wymontowanie dławika, powodującego dodatkowe zużycie energii elektrycznej

Ryc. 3. Wymontowanie dławika, powodującego dodatkowe zużycie energii elektrycznej.

 

Krok 2. Po usunięciu powyższych elementów można przystąpić już do przygotowywania instalacji dla świetlówek LED zgodnie ze schematem z ryc. 1. Przed tym jednak warto wyczyścić oprawę, zwiększając tym samym jej współczynnik odbicia światła. Zgodnie ze schematem do gniazd w których będzie montowana świetlówka LED należy podłączyć: z jednej strony do gniazda fazę (L), do gniazda po przeciwnej stronie przewód neutralny (N) (ryc. 4).

Krok 3. W ten sposób przygotowane gniazda należy podłączyć równolegle do źródła zasilania. W tym celu można wykorzystać typowe kostki elektrycznej lub złącza wago (ryc. 5.).

 

Przygotowane gniazda: po prawej stronie gniazda z fazą (L), po lewej stronie gniazda z przewodem neutralnym (N)

Ryc. 4. Przygotowane gniazda: po prawej stronie gniazda z fazą (L), po lewej stronie gniazda z przewodem neutralnym (N)

 

Podłączenie gniazd do sieci elektrycznej 230V przy pomocy złącza wago


Ryc. 5. Podłączenie gniazd do sieci elektrycznej 230V przy pomocy złącza wago.

 

Krok 4. Po tak przygotowanej instalacji ostatnim krokiem jest instalacja świetlówek LED. Nie ma tutaj znaczenia, który koniec świetlówki do którego gniazda podłączymy. Robimy to w sposób dowolny.

 

Efekt końcowy wymiany świetlówek fluorescencyjnych T8 na świetlówki LED T8 8W 120 LED SMD 3528 o temperaturze barwowej 4500K (neutralnej) w siedzibie naszej firmy

Ryc. 6. Efekt końcowy wymiany świetlówek fluorescencyjnych T8 na świetlówki LED T8 8W 120 LED SMD 3528 o temperaturze barwowej 4500K (neutralnej) w siedzibie naszej firmy.