Oświetlenie LED - LED LABS
1a/a7/099011994ca585e28bef0f768932.jpg

Taśma LED 12V vs Taśma LED 24V

Najczęściej używane na rynku taśmy LED możemy jakie możemy spotkać, to taśmy 12V oraz 24V. Co różni taśmy LED 12V od taśm LED 24V? Czy te produkty można stosować wymiennie lub łączyć je w ramach jednego projektu oraz czy montaż i użytkowanie produktów z obu grup wymaga innego przygotowania? 

Montaż taśm LED o napięciu 12V i 24V 

Na pierwszy rzut oka obie grupy taśm LED nie różnią się od siebie. Są to nadal produkty przeznaczone do samodzielnego montażu, należące do grona taśm niskonapięciowych, wymagające instalacji zasilacza obniżającego wejściowe napięcie płynące z sieci domowej do 12V lub 24V prądu stałego na wyjściu zasilacza. 

Ich montaż do docelowej powierzchni przebiega identycznie. Mają taką samą budowę, w większości posiadając szerokość 10mm i sprzedawane są najczęściej w 5 metrowych rolkach. Taśmy LED 12V i taśmy LED 24V pasują do większości popularnych na rynku profili LED. 

Czym różni się taśma LED 12V od taśmy LED 24V 

Co różni taśmę LED 12V i taśmę LED 24? Przede wszystkim należy zaznaczyć, że pomimo całego podobieństwa fizycznej budowy, są to dwa różne produkty. Oba wymagają montażu w oparciu o dopasowany napięciem zasilacz LED. Ze względu na różnice napięcia nie wskazane jest ich łączenie w ramach jednego systemu oświetlenia (mogłoby to skutkować spaleniem diod na taśmie LED), a sama ich żywotność i eksploatacja posiada kilka istotnych różnic.
Taśmy LED 24V wymagają instalacji dopasowanego zasilacza obsługującego wskazane napięcie. Podłączenie taśm 24V pod posiadany zasilacz 12V skutkować będzie brakiem odpowiedniego napięcia dostarczonego do taśmy LED, a w konsekwencji jej niezwykle słabym świeceniem, migotaniem, obniżoną intensywnością blasku diod LED na końcu odcinka taśmy LED lub wręcz brakiem świecenia. Dobrą wiadomością jest, że takie podpięcie oraz dostarczenie zbyt niskiego napięcia wejściowego do taśmy, nie spowoduje jej trwałego uszkodzenia. 

Zgoła odmiennie będzie w przypadku podpięcia 24V zasilacza LED do taśmy obsługującej napięcie 12V. O ile tak przygotowany system oświetleniowy spowoduje rozświetlenie diod LED, o tyle sama taśma nie powinna przetrwać dłużej niż kilka, kilkanaście minut, a dostarczone zbyt wysokie napięcie uszkodzi taśmę. 

Jakie korzyści z montażu taśm LED 24V? 

Taśmy LED 12V są najczęściej stosowanymi w instalacjach prywatnych taśmami LED co w dużym stopniu wynika z ich zwiększonej dostępności, niższej cenie w stosunku do ich odpowiedników 24V oraz zwykłej popularności wśród instalatorów. 
Jeśli zatem większość z nas, stosuje 12V taśmy LED, a same taśmy 24V należą do droższych w zakupie, czy są jakiekolwiek korzyści i przesłanki za ich stosowaniem?
Przede wszystkim, taśmy LED 24V są produktami o wysokiej żywotności. Planując instalację systemu oświetlenia na lata lub w miejscu, do którego dostęp i ewentualna wymiana jest utrudniona, warto przemyśleć wybór taśm LED 24V.

Taśmy LED 24V są mniej podatne na notowanie spadków napięcia podczas montażu odcinków dłuższych niż 5-10 m. Zatem, jeśli linia światła, którą zaplanowaliśmy jest dłuższa, możliwość stworzenia systemu doprowadzającego napięcie z dwóch stron nie jest możliwe, rozwiązaniem może być wybór taśm LED 24V. Zastosowanie takich taśm wraz z odpowiednim zasilaczem LED spowoduje, że nasz system oświetlenia będzie świecił stabilniejszym światłem diod LED na całej swojej długości. 

Nie zawsze jednak taśmy LED 24V są idealne. W odniesieniu do taśm 12V, taśmy 24V posiadają dwukrotnie dłuższe segmenty, a co za tym idzie miejsca cięcia są na nich dwukrotnie rzadziej rozmieszczone.

 

Jakie taśmy LED wybrać? Taśmy LED 12V czy taśmy LED 24V?

Podejmując decyzję o doborze taśm LED do naszej instalacji musimy pamiętać, że ich wybór determinuje odpowiedni dobór zasilaczy oraz że łączenie w jednym odcinku taśm LED o różnym napięciu nie jest możliwe. Również bardzo podobne modele taśm, zbudowane na podobnych diodach i sygnowane podobną deklarowaną barwą producenta, jednak zasilane różnym napięciem wejściowym, mogą różnić się finalnym efektem świetlnym.