Temperatura barwowa 2700K vs. 3000K
Barwa oświetlenia to kluczowy element wpływający na nasze samopoczucie oraz na końcowy efekt wizualny dobrze zaprojektowanej przestrzeni.
W tym artykule przyjrzymy się barwie Ultra Ciepłej. Omówimy różnice między temperaturami barwowymi światła 2700K vs 3000K oraz powiemy w jakich wnętrzach będą najlepszym wyborem.
Czym jest temperatura barwowa?
Temperatura barwowa oświetlenia – wyrażana w jednostkach Kelvina (K), jest parametrem, mówiącym o ciepłym lub chłodnym zabarwieniu białego światła. Wysoka wartość Kelwinów to światło zimne, o charakterystycznym niebieskim odcieniu, i odwrotnie, niska wartość to światło ciepłe, zbliżone do barwy żółtej.
Ilość Kelwinów ma bardzo duży wpływ na nasze samopoczucie, dlatego podczas wyboru oświetlenia warto kierować się jego temperaturą barwową. Światło białe, o temperaturze w zakresie od 2700K do 3000K wpływa kojąco na nasz nastrój. Miękka i żółtawa barwa, będzie dobrym wyborem do sypialni oraz przestrzeni wypoczynkowych. Wszędzie tam, gdzie spędzamy dużo czasu, poszukując odpoczynku i relaksu.
Temperatura barwowa 2700 K
Obecnie źródła światła o temperaturze barwowej 2700 Kelvinów są najbardziej zbliżone barwą do tradycyjnych żarówek z drutem wolframowym. Po włączeniu, żarówki ten nagrzewały się do punktu, w którym ponad 80% energii stanowiło ciepło, zaś 20% światło. Ciepło rozgrzanego drutu wolframowego wynosiło dokładnie 2700 stopni Kelwina. Tradycyjne żarówki do tej pory kojarzą się z miękką żółtą barwą światła.
Zalety temperatury barwowej 2700 K są wyraźnie widoczne dla osób, które szukają naturalnego i przyjemnego światła. Jest to jeden z najbardziej popularnych wariantów temperatury barwowej wykorzystywanych w domach i biurach. Temperatura 2700K oferuje ciepłe światło o delikatnym kolorze, który pozostawia pomieszczenie otoczone miłym nastrojem.
Zobacz nowe ultra ciepłe źródła światła LED GU10 i E27
Temperatura barwowa 3000 K
Temperatura barwowa 3000 Kelwinów jest idealna do stosowania we wnętrzach. Światło o tej temperaturze barwowej równomiernie rozprasza się po całym pomieszczeniu, dając subtelne i naturalne oświetlenie. Jest to szczególnie korzystne w sytuacji, gdy chcesz mieć doskonałe warunki widoczności bez uczucia przesadzonego jasnego światła. Barwa 3000K jest chłodniejsza niż 2700K, ale nadal kategoryzowana jako ciepła biel.
Temperatura barwowa 2700 K vs. 3000 K. Którą wybrać?
Obie temperatury zaklasyfikowane są jako ciepłe. Porównując je ze sobą możemy jednak dostrzec różnicę. Temperatura barwowa 2700K jest znacznie cieplejsza od temperatury 3000K, a także zapewnia jaśniejszy i bardziej przytulny odbiór pomieszczenia.
Poniżej taśma LED o temperaturze barwowej 2700K umieszczona w profilu „C” Lumines Lighting.
Wybór barwy światła zależy od personalnych preferencji. Możemy jednak wskazać reguły, które sprawdzają się przy urządzaniu poszczególnych pomieszczeń.
• Jaka temperatura barwowa do łazienki?
W tym pomieszczeniu światło nie może być za ciepłe. W większości przypadków, temperatura barwowa 2700K będzie zbyt żółta do łazienki. Idealna temperatura barwowa w tym pomieszczeniu mieści się w zakresie 3000K do 4000K.
• Jaka temperatura barwowa do kuchni?
W kuchni zalecany zakres temperatur barwowych wynosi 2700K do 3000K. W tradycyjnych kuchniach, gdzie szafki są w ciemniejszych kolorach temperatura barwowa oświetlenia 2700K i 3000K sprawdzi się doskonale. Do pomieszczeń z białymi szafkami wskazane będą tony 3000K i powyżej. Niższa ilość Kelwinów może potencjalnie sprawiać, że białe szafki będą wyglądać niekorzystnie, wpadając w różowe odcienie.
• Jaka temperatura barwowa do sypialni?
Nasze sypialnie są miejscem relaksu i odpoczynku, a temperatury barwowe 2700K oraz 3000K mogą w tym pomóc.
Jeśli chodzi o oświetlenie sypialni, zazwyczaj chcemy osiągnąć ciepłą i przyjazną atmosferę. Miękkie białe światło będzie w tym przypadku najlepsze. Jeśli szukasz nieco cieplejszego wyglądu, skłaniaj się ku 2700K, jednak w przypadku, gdy chcesz uzyskać bardziej uniwersalną barwę, wybierz temperaturę 3000K.
• Jaka temperatura barwowa do salonu?
Zarówno temperatura 2700K, jak i 3000K będą odpowiednie do salonu. Wybierając pomiędzy tymi dwoma temperaturami, przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na kolor ścian, mebli, a także dostęp do naturalnego światła. Cieplejsze barwy lepiej współgrają z tradycyjnym wystrojem, zaś chłodniejsze z nowoczesnym. Podstawą jest jednak, aby temperatura barwowa była zgodna z osobistymi upodobaniami.
Wpływ temperatury barwowej na samopoczucie
Temperatura barwowa światła ma decydujący wpływ na nasze samopoczucie. Światło białe, które ma temperaturę barwową w zakresie od 2700K do 3000K, stymuluje produkcję melatoniny i może pomóc nam się zrelaksować. Z drugiej strony, światło o temperaturze barwowej 4000K lub 5000K jest odpowiednie dla pracy i aktywności fizycznej, ponieważ daje więcej energii niż cieplejsza lampa. Ważne jest, aby ustawić odpowiednią temperaturę barwową oświetlenia w domach i biurach, aby upewnić się, że dostarczamy sobie optymalną ilość energii do codziennych aktywności.