Taśma LED – kompendium wiedzy

2015-08-01 wróć do artykułów
Taśma LED – kompendium wiedzy
Głównym czynnikiem różnicującym sposób montażu jest rodzaj taśmy LED. Inaczej podłączamy taśmy jednokolorowe, a inaczej taśmy RGB. W przypadku taśmy LED RGB niezbędny jest specjalny sterownik , który umożliwi uzyskanie różnych kolorów oraz efektów, jak np. płynne przejścia pomiędzy różnymi barwami czy też regulację natężenia światła.

 

 Ryc. 1. Przykładowa realizacja z wykorzystaniem taśmy LED RGB marki LED Labs w krakowskiem klubie muzycznym RESPECT.
 

Tabela poniżej przedstawia ogólną klasyfikację taśm LED, wraz z jej najważniejszymi parametrami. Szczegółowe informacje na temat poszczególnych taśm LED znajdą Państwo w naszych kartach katalogowych.

 

 

1. Dobór zasilacza

Gdy już zdecydowaliśmy się na konkretną taśmę, przystępujemy do wyboru odpowiedniego zasilacza. Musimy obliczyć jaką minimalną mocą musi dysponować zasilacz, by obsłużył wybraną przez nas taśmę. Posłuży nam do tego prosty wzór:

 P=Pm*l

gdzie:

P – moc, którą musi dysponować zasilacz;

Pm – pobór mocy jednego metra wybranej przez nas taśmy (ostatni wiersz w powyższej tabeli);

l – długość taśmy, jaką będziemy zasilać tym zasilaczem.

Przykład:
Zdecydowaliśmy się na taśmę 300 LED 3528 SMD w kolorze niebieskim. Odczytujemy z tabeli pobór mocy jednego metra takiej taśmy. Jest to Pm=4,8[W/m]. Długość jaka nas interesuje to np.  l=4[m]. Posługując się powyższym wzorem obliczamy:

P=4,8*4=19,2[W]

Potrzebujemy więc zasilacz, który dysponuje mocą co najmniej 19,2 W

2. Dobór sterownika do taśm LED RGB


 Ryc. 2. Sterownik Radiowy 3x4A 12V DC.

Jeżeli wybraliśmy taśmę LED jednokolorową, pomijamy ten krok i przechodzimy do etapu: Podłączenie taśmy LED. W przypadku taśmy LED RGB będziemy potrzebowali jeszcze sterownika. Sterownik dopieramy na podobnej zasadzie jak zasilacz. Musi on dysponować co najmniej taką mocą jaką pobiera wybrana przez nas taśma LED o zadanej przez nas długości. Jej wartość obliczyliśmy w poprzednim kroku. Może się jednak zdarzyć, że długość taśmy LED RGB, a co za tym idzie moc przez nią pobierana będzie przekraczać możliwości sterownika. Do takich sytuacji przewidziany został wzmacniacz sygnału RGB. Taki wzmacniacz również posiada zdeklarowaną maksymalną moc, ale różni się on od sterownika tym, że sygnał RGB jest do niego przekazywany od głównego sterownika LED RGB. Dzięki użyciu wzmacniacza sygnału nie ma więc konieczności stosowania kilku sterowników, którymi należałoby sterować poszczególne odcinki taśmy LED RGB osobno oraz nie ma problemów z synchronizacją efektów dynamicznych na wielu odcinkach.

3. Podłączenie taśmy LED

Mamy już wszystkie niezbędne informacje, przechodzimy więc do montażu. Na poniższym schemacie przedstawiony został sposób podłączenia taśmy jednokolorowej z zasilaczem.

 
Ryc. 3. Schemat podłączenia jednokolorowej taśmy LED do zasilacza.

Jeśli długość taśmy LED nie przekracza pięciu metrów, montaż nie powinien sprawić żadnych trudności. Gdy jednak łączymy większą ilość taśmy LED, musimy każdy maksymalnie pięciometrowy odcinek podłączyć równolegle do zasilacza (dokładnie tak jak obrazuje to powyższy schemat). Dla zobrazowania prostoty tego rozwiązania przytoczę przykład:

Chcemy zamontować odcinek taśmy LED o długości 7 metrów. Od zasilacza prowadzimy dwie gałęzie. Na jednej montujemy pięciometrowy odcinek. Pozostałe 2 metry montujemy na drugiej gałęzi. Dwa te odcinki możemy poprowadzić w przeciwnych kierunkach umieszczając zasilacz pośrodku, lub też umieścić odcinki jeden za drugim, prowadząc przewód wzdłuż poprzedzającego odcinka.

Zasada ta obowiązuje także przy montażu taśmy LED RGB.

4. Podłączenie taśmy LED RGB

Taśma RGB wymaga zastosowania sterownika. Sterownik dobieramy na takiej samej zasadzie jak zasilacz. Musi on dysponować mocą co najmniej taką, jaką pobiera taśma którą wybraliśmy. Sterownik zawsze montujemy za zasilaczem, gdyż pracuje on na takim samym napięciu co taśma LED. Montując go przed zasilaczem nieodwracalnie go uszkodzimy.

 
Ryc. 4. Schemat podłączenia taśmy LED RGB do sterownika RGB oraz zasilacza.

Najmocniejsze sterowniki do taśm RGB oferują moc 144 W, a więc obsłużą maksymalnie 10 m taśmy 300 LED 5050 SMD RGB lub 20 m taśmy 150 LED 5050 SMD RGB. Przy większej ilości będziemy musieli zastosować wzmacniacz. Jak sama nazwa wskazuje, wzmacnia on sygnał płynący od sterownika i przekazuje go na kolejne odcinki taśmy. Wzmacniacz dysponuje mocą 144 W, czyli możemy dołączyć do naszej instalacji kolejne 10 m taśmy 300 LED 5050 SMD RGB lub 20 m taśmy 150 LED 5050 SMD RGB

 
Ryc. 5. Schemat podłączenia taśmy LED RGB z użyciem wzmacniacza.

Dzieki wzmacniaczom mamy możliwość sterowania bardzo dużymi odcinkami taśmy LED RGB. Poniżej znajduje się schemat podłączenia gdzie do sterownika RGB nie jest bezpośrednio podłączona taśma LED. Przekazuje on jedynie sygnał RGB do wzmacniaczy, do których podłączone są taśmy LED RGB. Na schemacie znajdują się dwa wzmacniacze, ale oczywiście może ich być znacznie więcej. Należy oczywiście w dalszym ciągu mieć na uwadze moc zasilacza zasilającego obwód. Jeżeli moc jednego zasilacza nie wystarcza do zasilenia całości, to nadal istnieje możliwość sterowania całego obwodu jednym sterownikiem RGB. Różnica polega jedynie na tym, że kolejne wzmacniacze będą zasilane oddzielnym zasilaczami, natomiast sygnał RGB będą otrzymywały nadal od tego samego sterownika RGB.

 
Ryc. 6. Schemat podłączenia taśmy LED RGB z użyciem kilku wzmacniaczy.

Jeżeli po przeczytaniu tego poradnika nadal mają Państwo wątpliwości co do doboru odpowiedniego sprzętu oraz przygotowania instalacji prosimy się kontaktować z nami. Na pewno uda nam się rozwiać wszelkie wątpliwości oraz zaproponować optymalne rozwiązanie. wróć do artykułów