Oświetlenie LED - LED LABS
91/e0/24a871d497f72f2d2a047a9c25ca.jpg

Jak wybrać taśmę LED

Taśmy LED należą do najpopularniejszych źródeł światła LED. Nowoczesne taśmy LED dają olbrzymie możliwości i zapewniają dostęp do sporego wyboru barw i kolorów. Ich niewielkie rozmiary i elastyczność pozwalają na montaż w nawet najmniej dostępnych miejscach.
W sprzedaży znaleźć można obecnie różne rodzaje taśm LED. Ich szeroki wachlarz nie ułatwia podejmowania decyzji zakupowych. O czym warto pamiętać, aby dobrze wybrać taśmę LED? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym artykule. 

Jakie są zalety taśm LED?

Przede wszystkim szeroka dostępność, stosunkowo prosty montaż i możliwość bardzo dużej personalizacji. Taśmy LED poza pełnieniem funkcji zadaniowej i dostarczaniu nam oświetlenia użytkowego z łatwością spełnią również funkcję dekoracyjną. Występując w zestawieniu z szerokim wyborem profili aluminiowych pozwolą na budowę atrakcyjnych i oryginalnych systemów oświetlenia. 

Taśmy LED są również energooszczędne i ekologiczne. Dzięki zasilaniu niskim napięciem, zużywają niewielkie ilości prądu. Nowoczesne taśmy LED są również wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne.  

Jakie kryteria należałoby wziąć pod uwagę przy wyborze taśmy LED?

Warto zacząć od tego, że dostępne w sprzedaży taśmy LED różnią się pod względem wielu parametrów. Podczas samodzielnego wyboru taśmy LED należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę między innymi na:  
•    Rozmiar i ilość diod; 
•    Skuteczność świetlną (lm/W); 
•    Napięcie taśmy; 
•    Barwę światła; 
•    Współczynnik oddawania barw CRI. 

Dzięki uwzględnieniu tych kryteriów, jesteśmy w stanie dopasować taśmę do indywidualnych potrzeb i rodzaju zastosowania.  

Jakie diody LED wybrać? 

Jedną z najbardziej istotnych kwestii jest oznaczenie rozmiaru diody. Dwie pierwsze cyfry mówią o szerokości jednego boku, zawsze wyrażając go w milimetrach. Kolejne dwie cyfry odnoszą się do drugiego boku diody LED. Jedną z najpopularniejszych diod LED, jest ta opisywana jako 2835 SMD LED. Przykładowo taśma PRO 3 Y 12 V 300 LED 2835 SMD 6 W WW RA95.

Decydując się na taśmę LED, należy także zwrócić uwagę na jej skuteczność świetlną. Jest to parametr wyrażany poprzez ilość lumenów osiąganych przy pomiarze z jednego wata taśmy LED. W uproszczeniu, jest to stosunek strumienia świetlnego do mocy taśmy LED. Wybierając taśmę o dużej ilości lumenów/W możemy osiągnąć siłę świecenia porównywalną z taśmą LED o wyższej mocy.

Zestawiając dwie taśmy o zbliżonej mocy, lepiej sięgnąć po tę o wyższym parametrze skuteczności świetlnej. Wynika to z wyższej wartości strumienia świetlnego, co pośrednio przyczyni się do obniżenia zużycia energii. Większa ilość lumenów będzie również odpowiednim wyborem, gdy taśma ma znaleźć się w często użytkowanym miejscu. Jednym z najczęstszych miejsc montażu taśm LED jest kuchenna przestrzeń nad blatami. Jeśli również planujemy podświetlenie szafek kuchennych, to lepiej sprawdzi się taśma o wyższej skuteczności świetlnej. 

Pozostaje zadać sobie pytanie, jaka ilość lumenów dla taśmy LED będzie satysfakcjonująca? Przyjmuje się, że taśmy LED osiągające 100 lm./W spełnią już wszelkie oczekiwania. 

Taśmę LED o jakim napięciu wybrać?

Napięcie taśmy LED wskazane na opakowaniu mówi o napięciu pracy. Najczęściej spotykamy taśmy o napięciu 12V lub 24V. W momencie gdy chcemy wyeliminować spadki napięcia na długich odcinkach taśmy LED powinniśmy wybrać model o napięciu 24 V. Przykładem może być taśma PRO 5 Y 24 V 640 LED 2835 SMD 12 W 6500 K RA90.

Taśmy LED 24 V stają się coraz bardziej popularnymi produktami na półkach sklepowych. Użytkownicy chętnie wykorzystują ten rodzaj taśm LED w swoich domach i mieszkaniach. Wynika to z kilku czynników. Po pierwsze napięcie 24 V jest bezpieczne dla domowników. Po drugie, taśmy LED 24 V mogą pracować na dłuższych odcinkach bez utraty jasności. Należy pamiętać, aby wybierając taśmę LED 24 V, wybrać również zasilacz pracujący na takim samym napięciu. 

Taśma LED 24V od LED Labs

Jaką barwę taśmy LED wybrać?

Barwa światła wyrażana jest w jednostce temperatury barwowej, jaką są Kelwiny. Zakres temperatur przedstawia się następująco:
•    Barwa Biała ciepła 2700 - 3000 K 
•    Barwa Biała neutralna 3800 - 4200 K 
•    Barwa Biała zimna 6000 - 7000 K 

Przy wyborze barwy mogą nam pomóc ogólnie przyjęte zasady. Dotyczą one wpływu barwy światła na nasz wzrok i nastrój.

Barwa ciepła pomaga nam w odprężeniu się. Jednocześnie przy długotrwałej ekspozycji nie jest męcząca dla naszego wzroku. 

Barwa neutralna delikatnie oświetla pomieszczenie i dodaje mu lekkości. Taśmy LED o barwie ciepłej i neutralnej sugerowane są do pomieszczeń wypoczynkowych. 

Barwa zimna natomiast daje dużo światła i wspomaga skupienie. Długotrwałe przebywanie w tak oświetlonym pomieszczeniu może być jednak męczące dla naszego wzroku. Zimna barwa okaże się zatem strzałem w dziesiątkę np. przy oświetleniu lustra w łazience. 

Taśma LED biała neutralna zastosowana w łazience

Czym jest współczynnik CRI?

Ostatnim parametrem, który pozostał do omówienia, jest współczynnik oddawania barw. Wyrażany jest w jednostce RA lub CRI. Wartość ta informuje nas jak bardzo światło, które uzyskaliśmy, zbliżone jest do naturalnego światła słonecznego. Nasz narząd wzroku właśnie do takiego światła jest najbardziej przyzwyczajony, dlatego im wyższe CRI tym lepiej. Skala w jakiej jest podawane wynosi 0 do 100, gdzie wartość powyżej 85 jest już satysfakcjonująca.  
 
Wskazane przez nas kryteria pozwalają na dokonanie najlepszego wyboru taśmy LED. Należy pamiętać, aby kierować się tym, gdzie ma znaleźć się taśma LED i jakie ma być jej zastosowanie. To zdecydowanie powinno ułatwić decyzję. Szeroka oferta producentów sprawia, że dzisiaj każdy ma szansę na zakup odpowiedniego oświetlenia LED, które zapewni komfort, a jednocześnie pozwoli umiejętnie kształtować przestrzeń.