Oświetlenie LED - LED LABS
0a/26/1ba8c2b7e043dcbf5d3cdee41191.jpg

Oświetlenie posesji

Projektowanie zrównoważone, stawiające na pierwszym miejscu proekologiczne wzorce, zachęca nas do holistycznego spojrzenia na wszystkie elementy nowo powstającej inwestycji. Już na początkowym etapie tworzenia projektu domu, warto przemyśleć aranżację przestrzeni wokół niego. Zwróćmy uwagę na elementy oświetlenia, które znacząco wpłyną na końcowy efekt wizualny.


Oświetlenie posesji ma przede wszystkim swoje praktyczne zastosowanie, jednak równie istotne są kwestie estetyczne. Odpowiednie oświetlenie zewnętrzne nowo powstającego budynku, jest gwarancją właściwej ekspozycji wszystkich jego walorów. 
Poszukiwanie energooszczędnych rozwiązań, podczas projektowania oświetlenia zewnętrznego, ma również duży wkład w nasze codzienne staranie o bardziej przyjazne środowisko. Myśląc o otaczającej nas przestrzeni, zacznijmy od tej naprawdę bliskiej. 

Osiągniemy to, stosując energooszczędne lampy LED, czujniki ruchu i system automatycznego sterowania. W ten sposób możemy zaoszczędzić większość energii elektrycznej oraz obniżyć nasze rachunki za prąd. Ponadto odpowiednie ustawienie oświetlenia pozwala nam lepiej widzieć otaczające nas miejsce i uniknąć potencjalnego zagrożenia. 

dom, oświetlenie posesji, ogród
 

Rodzaje zasilania oświetlenia zewnętrznego 


Oświetlenie zewnętrzne może być zasilane na dwa sposoby. Pierwszy z nich to instalacja elektryczna. Jest to optymalne rozwiązanie, ponieważ zapewnia stały dostęp do energii i jest trwałe. Drugim popularnym sposobem jest oświetlenie solarne. Ten typ oświetlenia wykorzystuje energię słoneczną do produkcji światła, co pozwala uniknąć konieczności prowadzenia przewodów elektrycznych. Wpływa również na oszczędności, gdyż jedynym kosztem, jaki musimy ponieść, jest ten związany z zakupem lamp solarnych. Lampy solarne posiadają wbudowane panele, które ładują się, czerpiąc energię z promieni słonecznych, a następnie oddają ją w formie oświetlenia. 


Stopień ochrony IP


Zanim przejdziemy do charakterystyki poszczególnych rozwiązań oświetleniowych, zwróćmy uwagę na bardzo istotny parametr – stropień ochrony IP, z ang. International Protection Rating. Określają go dwie cyfry. Pierwsza odnosi się do ochrony przed ciałami stałymi, np. kurzem i pyłem, natomiast druga charakteryzuje stopień zabezpieczenia oprawy przed wodą i wilgocią. 
Decydując się na oświetlenie zewnętrzne, musimy pamiętać, aby było ono odpowiednio przystosowane. Dla lamp montowanych pod zadaszeniem odpowiedni będzie stopień ochrony IP44 lub IP55, zaś do oświetlenia ogrodu najbardziej optymalnym rozwiązaniem będzie IP65. 

Oświetlenie dekoracyjne


Oświetlenie przydomowej przestrzeni to ważny element wizualny. Dobrze dobrane lampy ogrodowe sprawią, że posesja po zmroku będzie prezentować się bardzo klimatycznie. Do oświetlenia dekoracyjnego możemy zaliczyć oświetlenie punktowe. Posłuży nam ono do podkreślenia wybranych miejsc, uwydatnienia roślin, drzew poprzez ich podświetlenie. Dobrym rozwiązaniem będą tutaj lampy zasilane energią słoneczną. Solarne lampki zapewnią ciekawe, delikatne podświetlenie, a co najważniejsze możemy je rozmieścić w niemal każdym miejscu.  

lampa solarna do ogrodu
 
Doskonałą opcją na oświetlenie ścieżek ogrodowych, podjazdów czy tarasów są podświetlane kostki brukowe. Ich wygląd inspirowany jest tradycyjnymi kostkami brukowymi, bez problemu dopasujemy je do otoczenia. 


Oświetlenie funkcjonalne 


Decydując się na oświetlenie zewnętrzne posesji, musimy mieć na uwadze jego funkcjonalność. Bardzo praktycznym rozwiązaniem są naświetlacze oparte na technologii LED. Nawet przy długotrwałym stosowaniu będą stanowić ekonomiczną i ekologiczną opcję. W ofercie LED Labs znajdziesz naświetlacze LED o stopniu ochrony IP65. Dzięki temu mogą być stosowane na zewnątrz.

naświetlacz LED
 
Aby dodatkowo zmniejszyć zużycie prądu, możemy postawić na naświetlacze LED z czujnikiem ruchu PIR. Ten rodzaj naświetlaczy posiada stopień ochrony IP44. 

Naświetlacz LED z czujnikiem ruchu PIR

Jeśli chcesz oświetlić drogę dojazdową do domu bądź garażu, to najlepszym rozwiązaniem będą stojące lampy ogrodowe. Na przykład Lampa uliczna LED Stellar, odporna na wilgoć i zachlapania. Może być stosowana do oświetlenia placów, parkingów, czy obiektów gospodarczych. 

Lampa uliczna ogrodowa Stellar LED Labs
 

Jak wybrać najlepsze rozwiązanie do oświetlenia posesji? 


Należy pamiętać, że oświetlenie zewnętrzne to bardzo ważna część każdego projektu. 
Zadbajmy o nie już na etapie projektowania domu, aby poza funkcją praktyczną, spełniało założenia projektanta, eksponując walory estetyczne budynku. 

Różnorodność form pozwoli nam na dopasowanie odpowiednich produktów do poszczególnego miejsca. Przy wyborze powinniśmy kierować się przeznaczeniem i funkcjonalnością. 
Inaczej podświetlimy elementy dekoracyjne ogrodu, a inaczej drogę do domu. Oświetlenie zewnętrzne powinno być wybrane tak, aby przyczynić się do komfortu użytkowników posesji. Odpowiednie umieszczenie źródeł światła umożliwi nam dostosowanie charakteru oświetlenia do panującego tam ogólnego klimatu. Wszystko to pozwoli nam stworzyć cudowne otoczenie, w którym poczujemy się bezpiecznie i będziemy mogli odpoczywać i spędzać czas ze znajomymi lub rodziną.