Oświetlenie LED - LED LABS
f1/2e/c43101f98fe617b00aaf76a4a9ab.jpg

Jak zamontować profil LED

Od oświetlenia LED wymagamy, aby było ono atrakcyjne wizualnie, ale przede wszystkim ekonomiczne i o długiej żywotności. Pomimo, że profile do taśm LED stały się już produktem rozpoznawalnym na polskim rynku, to instalatorzy często pomijają ich zastosowanie. Warto zatem przyjrzeć się profilom pod względem poziomu ich efektywności. Montaż taśmy LED w profilu znacząco wydłuży jej żywotność. Mówi się, że profile wykonane z aluminium są jak swojego rodzaju radiator. Oznacza to, że są doskonałym przewodnikiem ciepła, dzięki czemu diody w taśmie LED nie nagrzewają się tak mocno i wytrzymują znacznie dłuższy okres żywotności. Jeśli zatem chcemy, aby instalowane oświetlenie posłużyło nam długie lata, to dobór odpowiedniego profilu do taśmy LED będzie obowiązkowym elementem.

W momencie, gdy już zdecydujemy się na profile do taśm LED pojawia się pytanie: jak zamontować profil LED? Jeśli chcesz samodzielnie zająć się montażem oświetlenia, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. 

Profile aluminiowe LED do taśm LED różnią się od siebie ze względu na swoje zastosowanie i budowę. To z kolei przekłada się na dedykowane sposoby montażu. Poznaj najpopularniejsze z nich.

Montaż na wkręty

Wkręty montażowe sugerowane są w przypadku, gdy mamy do czynienia z profilami o specyficznej budowie, przystosowanej do ukrycia i zrównania główki wkrętu z powierzchnią danego profilu. Montaż na wkręty jest jednym z najtrwalszych sposobów na przytwierdzenie profilu do podłoża. Nie należy zapominać o tym, że taśma LED również musi być odpowiednio przytwierdzona do profilu, aby całość była solidna i trwała. Wszelkie nierówności na profilu, do którego będziemy przyklejać naszą taśmę LED mogą obniżyć jej żywotność.  Warto zatem sprawdzić, czy główki wkrętu nie ingerują w poprawną instalację taśmy w profilu. Ewentualne wybrzuszenie może mieć wpływ na żywotność naszego oświetlenia. 

Jakie profile będą najlepsze do użycia wkrętów montażowych? Dobrze sprawdzą się takie, które posiadają specjalnie odseparowane miejsce na wkręty, tak aby nie stykały się one z taśmą LED.  Przykładem takiego profilu będzie RETO Lumines Lighting. 
 

Montaż profilu RETO Lumines z kloszem BASIC za pomocą wkrętu montażowego.

Montaż profilu RETO Lumines z kloszem BASIC za pomocą wkrętu montażowego.

 

Taśma dwustronna 

 

Profile o nieskomplikowanej budowie i płaskim spodzie w większości przypadków mogą być przytwierdzane do podłoża za pomocą taśmy dwustronnej. Decydując się na takie rozwiązanie montażowe powinniśmy zwrócić uwagę na dwa kluczowe czynniki. Pierwszy z nich to dobór odpowiedniej, dobrej jakościowo dwustronnej taśmy LED. Drugi to przygotowanie podłoża pod montaż. Przed przystąpieniem do przyklejania profilu musimy zadbać o odpowiednie oczyszczenie podłoża. Ważne jest także odtłuszczenie i usunięcie ewentualnych zanieczyszczeń z samego profilu.
 

Instrukcja montażu profilu C Lumines kątowego za pomocą taśmy dwustronnej

Instrukcja montażu profilu C Lumines kątowego za pomocą taśmy dwustronnej


 

Uchwyty montażowe 

Innym ciekawym sposobem montażu profili są uchwyty montażowe. Jest to często stosowane rozwiązanie w przypadku profili meblowych. Wybrany uchwyt przytwierdzamy do podłoża za pomocą wkrętu montażowego, a następnie można umieścić w nim profil. Jest to stosunkowo prosta metoda, gdyż profil wystarczy metodą na klik zamontować profil we wcześniej przytwierdzonych uchwytach. Wiąże się to również z łatwością demontażu. W razie takiej potrzeby wystarczy wyciągnąć profil z uchwytów. Należy pamiętać, że ta metoda montażowa w pewnym stopniu zmienia ostateczny wygląd profilu, a to z kolei pozwala osiągnąć nowe efekty świetlne. 

Doskonałym przykładem do zastosowania uchwytów montażowych jest profil H Lumines Lighting. Bardzo często profil ten jest montowany pod szafkami kuchennymi, do oświetlenia blatu czyli przestrzeni roboczej. Profil H charakteryzuje się tym, że kąt padania światła zależy od ułożenia profilu. Do wyboru mamy wówczas kąt świecenia 30 lub 60 stopni.  

Instrukcja montażu profilu H Lumines pod kątem 30° za pomocą (1) uchwytu montażowego CH z tworzywa, (2) metalowego uchwytu montażowego CH.

Instrukcja montażu profilu H Lumines pod kątem 30° za pomocą (1) uchwytu montażowego CH z tworzywa, (2) metalowego uchwytu montażowego CH.

 

Sprężyny montażowe 

Sprężyny montażowe najczęściej wykorzystywane są do montażu profili architektonicznych, często o znacznie większych rozmiarach w przeciwieństwie do profili meblowych. Profile te często nie mają idealnie płaskiego spodu, a w tym przypadku montaż za pomocą sprężyn jest najlepszym rozwiązaniem. 


Sprężyny montażowe najczęściej kojarzone są w montażem w sufitach podwieszanych. Nie oznacza to jednak, że nie znajdą one zastosowania w innych miejscach. 
W celu uzyskania stabilnej konstrukcji zaleca się użycie 4 sprężyn na 1 metr profilu. 

Efekt końcowy montażu profilu SORGA Lumines za pomocą sprężyn montażowych

Efekt końcowy montażu profilu SORGA Lumines za pomocą sprężyn montażowych. 

 

Czym są profile montażowe i w jakich przypadkach będziemy je stosować? 
Ten rodzaj profili pozwala nam na stworzenie pełnych systemów oświetleniowych. Częstym problemem przy montażu profilu LED jest brak miejsca na zasilacz. Wykorzystując dodatkowy profil montażowy o odpowiedniej budowie możemy wygospodarować idealne miejsce na ukrycie zasilacza. 


Profile montażowe często stanowią alternatywę do innych elementów montażowych. Czasem jednak są niezbędne do instalacji danego profilu. Tak będzie w przypadku profili LOGI i CONVA, których montaż musi zostać przeprowadzony z wykorzystaniem profilu montażowego SPARO.

 

 

Montaż systemu profilu CONVA Lumines z wykorzystaniem profilu montażowego SPARO Lumines.

 

Montaż systemu profilu CONVA Lumines z wykorzystaniem profilu montażowego SPARO Lumines.

Montaż za pomocą zawiesi 

Coraz częściej spotykamy się z profilami w formie wiszących opraw LED. Aby osiągnąć taki rezultat musimy wykorzystać do jego montażu zawiesia. Jeśli chodzi o zawiesia, to rozróżniamy dwa rodzaje. Pierwsze z nich, zawiesia standardowe, przeznaczone do tworzenia oświetlenia wiszącego w postaci lamp LED. Nie ma możliwość poprowadzenia kabla przez ich środek, dlatego przewody owijane są wokół linek. Drugi rodzaj to zawiesia przewodzące, w których wewnętrzna część linki posiada przewód zasilający. Brak przewodów zasilających wokół linek wiszących, podnosi estetykę wiszących systemów oświetleniowych. 
Ten rodzaj montażu profili LED pozwala nam także tworzyć ciekawe formy oświetleniowe. Łącząc profile przymocowane do sufitu za pomocą zawiesi, możemy uzyskać nieszablonowe oświetlenie.

Montaż profilu DULIO Lumines jako lampy wiszącej z wykorzystaniem zawiesi typu Y.

Montaż profilu DULIO Lumines jako lampy wiszącej z wykorzystaniem zawiesi typu Y.

 

Profil DULIO Lumines zamontowany jako lampa wisząca.

Profil DULIO Lumines zamontowany jako lampa wisząca.

 

System przegubowy

Montaż za pomocą systemu przegubowego potrafi całkowicie odmienić charakter danego profilu. System przegubowy możemy przytwierdzić do wybranego przez nas podłoża – ściany, biurka lub szafki, tworząc tym samym ciekawe rozwiązanie aranżacyjne. 
W ofercie Lumines Lighting występują profile zarówno o owalnym, jak i prostokątnym kształcie, które możemy zamontować wykorzystując w tym celu system przegubowy. Przykładem może być okrągły profil COSMO Lumines, który przytwierdzony do biurka na ruchomym systemie przegubowym tworzy praktyczną lampkę stołową. 

 

Profil COSMO Lumines zamontowany z wykorzystaniem systemu przegubowego.

Profil COSMO Lumines zamontowany z wykorzystaniem systemu przegubowego.

 

Akcesoria - zaślepki / klosze

Aby taśma LED umieszczona w profilu aluminiowym była w pełni zabezpieczona niezbędne jest zamontowanie odpowiedniego klosza. W zależności od szerokości profilu możemy zamontować klosze, różniące się od siebie stopniem przepuszczalności światła, a także tworzywem, z którego zostały wykonane i kolorem. Klosze montujemy na wcisk od czoła (góry) profilu. 
Dodatkowym zabezpieczeniem są także zaślepki końcowe. Tutaj również w zależności od profilu mamy do wyboru różne zaślepki. Dzięki wielu wersjom kolorystycznym jesteśmy w stanie dopasować zaślepki idealnie do barwy naszego profilu. 

Sposób montażu klosza TERRA Lumines.

Sposób montażu klosza TERRA Lumines.

 

Podsumowanie

Możliwości aranżacyjne profili LED w dużej mierze zależą od sposobu ich montażu. Warto zatem na etapie tworzenia projektu zastanowić się, jaki efekt końcowy chcemy uzyskać, jaką funkcję ma pełnić wybrane przez nas oświetlenie i dopiero wtedy wybrać profil LED wraz ze sposobem montażu. Należy pamiętać, że różne możliwości montażowe pozwalają na stworzenie różnorodnych konstrukcji oświetleniowych. 

Pamiętajmy, że sama taśma LED to nie wszystko, równie istotny jest odpowiedni profil, który oprócz wizualnej funkcji, stanowi świetne zabezpieczenie przed czynnikami fizycznymi, takimi jak uszkodzenia mechaniczne, wilgoć czy kurz. Po lekturze tego artykułu już wiesz, że taśma LED i profil to dwa nierozłączne elementy, dzięki którym, przy zastosowaniu odpowiednich sposobów montażowych profili, osiągniesz najciekawsze efekty oświetleniowe.