Oświetlenie LED - LED LABS
0a/ac/f54545a4ffae77ed6b50ecffb6ed.jpg

5 sposobów na oświetlenie LED łazienki

W każdej łazience powinno znaleźć się dziś oświetlenie LED. Daje ono wiele korzyści w porównaniu ze światłem tradycyjnym. Przede wszystkim warto zwrócić tutaj uwagę na oszczędność energii. Światła LED są energooszczędne i mogą pomóc w znacznym ograniczeniu rachunków za energię elektryczną. Kolejną kluczową zaletą tego rodzaju oświetlenia jest długi czas żywotności. Światła LED są bardzo trwałe i mogą pracować nawet do 50 000 godzin bez konieczności wymiany. 

Dodatkowo oświetlenie LED może spełniać wiele funkcji dekoracyjnych. Światła można ustawić w różnych konfiguracjach, aby podkreślić określone elementy łazienki. Możemy oświetlić lustro, poprowadzić linie światła po podłodze lub subtelnie podświetlić szafki i półki. Łazienka stanowi najczęściej miejsce relaksu, dlatego delikatne oświetlenie LED będzie dobrze komponować się z projektem wnętrza.  

Poznaj 5 sposobów na ciekawe aranżacje z wykorzystaniem oświetlenia LED. 

1# Oświetlenie LED łazienki – praktyczny sposób na podświetlone lustro.

Wiele osób ma problem ze znalezieniem idealnego oświetlenia łazienkowego. Warto pamiętać o tym, że jednym z najważniejszych elementów wyposażenia każdej łazienki jest lustro. Powinno być ono odpowiednio oświetlone, aby ułatwiać wykonywanie codziennych czynności. Rozmieszczenie taśm LED w profilach aluminiowych wokół lustrzanej tafli powinno ułatwić to zadanie. Decydując się na takie rozwiązanie, warto zdecydować się na docięcie profili pod kątem. Ten sposób sprawi, że wykonana wokół lustra ramka będzie idealnie dopasowana. 

Montaż profilu skierowanego w dół na górze lustra, do druga z możliwości. To rozwiązanie może być bardziej klarowne, w szczególności, że na rynku są dziś dostępne jednostronne profile kierunkowe. Jeśli będziemy mieć problem z ukryciem zasilacza do LED, tutaj z pomocą przyjść mogą profile pomocnicze. Tak powstała oprawa LED będzie rozpraszać światło w dół po całej powierzchni lustra.  

Zobacz, jak w prosty i ciekawy sposób oświetlić lustro za pomocą jednostronnego profilu Lumines Lighting – Unico

2# Czy warto zdecydować się na montaż oświetlenia podłogowego w łazience?

Odpowiedź brzmi: tak! Podłoga w łazience to idealne miejsce na montaż oświetlenia LED. Warto pamiętać, że jasne i rozproszone światło sprawi, że nasza łazienka będzie się prezentować lepiej niż kiedykolwiek. Co więcej, profile LED w podłodze mogą wyznaczać strefy pomieszczenia lub pełnić funkcję nawigacyjną.  

Należy przy tym pamiętać o zastosowaniu odpowiednich elementów, które umożliwią montaż oświetlenia w miejscu narażonym na zachlapanie. Profile podłogowe powinny charakteryzować się wytrzymałością klosza a także zwiększoną odpornością na wystąpienie wilgoci. Na uwagę zasługuje między innymi profil LUMINES typ RUNO, który wyposażony jest w uszczelniający klosz. Wszystko to sprawi, że nie musimy obawiać się uszkodzenia taśmy LED. 

Profil Runo jako oświetlenie podłogowe w łazience

3# Oprawki sufitowe LED do łazienki – czy warto zdecydować się na oświetlenie LED w suficie?

Dokonując wyboru oświetlenia sufitowego do łazienki, warto wziąć pod uwagę punktowe oprawy, nazywane często oczkami lub halogenami. Rozwiązanie to jest idealne do łazienek o niewielkiej powierzchni. Jego zaletą jest możliwość regulacji kąta świecenia. Dzięki temu możemy w łatwy sposób skierować strumień światła na półki czy szafki.

Jeśli chcemy zamontować je centralnie nad wanną lub prysznicem, możemy pomyśleć o oprawach wodoszczelnych. Np. oprawa sufitowa Aqua wykończona uszczelnionym kloszem chroniącym źródło światła. Będzie to dobre rozwiązanie, w przypadku gdy często mamy do czynienia z parą wodną lub obawiamy się zachlapania.

Oprawki pozwalają na łatwy dostęp i wymianę źródła światła. Możemy wybierać spośród niezliczonej ilości kształtów i kolorów. Pozwala nam to na dopasowanie oprawek do wystroju całego wnętrza. 

Oprawki sufitowe Aqua w łazience

4# Jak oświetlić szafki lub wnęki w łazience? 

Szafki i wnęki mogą być oświetlone zarówno poziomo, jak i pionowo. W tym przypadku najlepsze będzie oświetlenie LED. Pozwoli to na równomierne oświetlenie całej powierzchni szafki lub wnęki. Dodatkowo, światło LED nie nagrzewa się tak jak żarówki tradycyjne, dzięki czemu możemy bezpiecznie stosować je w łazience. Wybierając taśmy LED, które mają zostać zamontowane na szafce bądź półce, warto postawić na te o ciepłej barwie. Do takich zaliczana jest między innymi taśma PRO 3 Y 12 V 300 LED 2835 SMD 6 W WW RA95. Oczywiście warto zdecydować się na montaż taśmy LED w profilu. W ten sposób znacznie wydłużymy jej żywotność.
 

5# Sufit podwieszany z oświetleniem LED do łazienki.

Sufit podwieszany doskonale współgra z oświetleniem LED. Dzięki temu możemy uzyskać bardzo ciekawy efekt wizualny. Sufit podwieszany z oświetleniem LED pozwala na zastosowanie zarówno taśm montowanych w profilach, jak i oprawek czy paneli. Nasz wybór będzie zależał od tego, jaki efekt końcowy będziemy chcieli uzyskać.