Oświetlenie LED - LED LABS
d3/2c/e1f7c53ceaa6af7c5e6a8eb1a7b1.jpg

Łączenie taśm LED przy wykorzystaniu złącz PRO

Idea oświetlenia liniowego tworzonego przy użyciu taśm LED jest prosta – chodzi o to, aby uzyskać równomierne i skoncentrowane źródło światła. 

Taśmy LED najczęściej sprzedawane są w 5-metrowych rolkach. Długość ta może okazać się niewystarczająca, kiedy chcemy zamontować dłuższe odcinki, np. podczas oświetlania korytarza. Aby osiągnąć pożądaną długość oświetlenia, często konieczne jest połączenie taśm LED ze sobą. Z tego artykułu dowiesz się, jak łączyć ze sobą taśmy LED oraz poznasz zalety każdego z przedstawionych rozwiązań. 

 

•    Łączenie taśm LED poprzez lutowanie;
•    Łączenie taśm LED bez użycia dodatkowych narzędzi – przy wykorzystaniu złączek;
•    Złącza PRO - ciekawa alternatywa dla klasycznego lutowania taśm LED;
•    Złącza jednostronne, dwustronne, z przewodem lub bez;
•    Różnice w budowie złącz PRO - ilość PINÓW.
 

Jak łączyć taśmy LED? 

Łączenie taśm LED rodzi bezpośrednie skojarzenie z lutowaniem. Jest to najbardziej tradycyjny i wciąż najlepszy sposób łączenia ze sobą odcinków taśm LED. Mimo rozwijającej się wciąż technologii i coraz lepszych komponentów stosowanych w budowie nowoczesnych taśm LED, sam proces łączenia taśm LED nie zmienił się na przestrzeni lat. 

Czym jest lutowanie?

Lutowanie to proces łączenia dwóch metali za pomocą trzeciego, nazywanego stopem lutowniczym. Stop lutowniczy topi się w temperaturze niższej niż temperatura topnienia miedzianych komponentów, dzięki czemu możliwe jest ich połączenie. Lutowanie taśm LED polega zatem na połączeniu ze sobą, za pomocą lutowia, miedzianych styków z dwóch odcinków taśmy LED. 
Lutowanie taśm LED gwarantuje bardzo trwałe połączenie. Proces ten wymaga jednak specjalnego przygotowania, odpowiedniego sprzętu i powiedzmy…podstawowych umiejętności.  

 

Łączenie taśm LED bez użycia narzędzi - Złącza PRO

Ciekawą alternatywą dla klasycznego lutowania jest zastosowanie złączek do taśm LED. 
Jest to najpopularniejszy sposób na połączenie taśm LED, bez użycia narzędzi. Istnieje wiele rodzajów złącz, jednak my rekomendujemy Złącza PRO LED Labs Lighting i to na ich przykładzie omówimy cały proces. 

Złącza PRO gwarantują przede wszystkim stabilne i trwałe połączenie taśm LED, metodą na "click", bez konieczności lutowania. Wykonane są z trwałych materiałów - poliwęglanu oraz miedzi,  zapewniających, że produkt posłuży nam długie lata. 
Złącza PRO są transparentne, dzięki czemu pozostają niemal niewidoczne, co pozwala nam na zachowanie względów estetycznych całego oświetlenia. Instalacja jest bardzo prosta. Dwa odcinki taśmy LED łączymy w miejscu występujących miedzianych styków, jednak w tym przypadku funkcję lutowia pełni wspomniana złączka. Celujemy pinami, występującymi w złączce, w miedziane styki lutownicze taśmy LED i zatrzaskujemy je. Piny pełnią funkcję przewodzącą, zatem po przebiciu PCB musza one dotykać padów na taśmie LED (miedziane styki). Jeśli piny przebiją taśmę w innym miejscu, to musimy liczyć się z tym, że całość nie będzie działać. Poprawnie wykonane połączenie jest trwałe i zabezpieczające przed samowolnym rozczepieniem się złączki. 
 


Otwieracz do złącz LED

Jeśli martwi Cię ewentualne ponowne otworzenie złącza, to w zestawie do złącz PRO, możesz znaleźć specjalny otwieracz. Gdyby zaszła konieczność wymiany fragmentu taśmy, otwieracz do złącz PRO pomoże Ci na zwolnienie zatrzasku.
Poniżej prezentujemy proces otwierania złącza przy użyciu otwieracza do złącz.   
Jak rozłączyć złącze LED
schemat użytkowania otwieracza do złącz LED

Różnice pomiędzy złączami PRO a tradycyjnymi złączami do taśm LED


Podstawowa różnica tkwi w budowie zacisku i pinach. Piny to elementy w złączce, które przebijają PCB. Dzięki temu połączenie jest trwałe, a złącze PRO lepiej trzyma taśmę. Piny pełnią również funkcję przewodzącą. W tradycyjnych złączach do taśm LED, instalacja polega na zaciśnięciu złączki w miejscu styków lutowniczych taśmy. Taśma LED połączona poprawnie za pomocą takiego zatrzasku może służyć nam długi czas, jednak decydując się na Złącze PRO, wybieramy o wiele pewniejszy sposób łączenia. 


 Piny przebijające PCB

 

Jak dobrać odpowiednie złącze? 


Przy doborze złącza musimy przede wszystkim zwrócić uwagę na szerokość PCB naszej taśmy LED. Od tego będzie zależało, jaka złączka będzie odpowiednia do wykonania połączenia. 
 
W ofercie LED Labs Lighting znajdziemy kilka rodzajów złączek. W zależności od tego w jakim miejscu naszego systemu oświetlenia chcemy dokonać połączenia oraz jaką funkcję ma ono pełnić, do wyboru mamy poniższe rodzaje Złącz PRO: 
 

- 1-stronne (z jednej strony podpinamy taśmę LED, zaś z drugiej przewód zasilacza);

Połączenie taśmy LED z zasilaczem przy pomocy złącza jednostronnego
   
- 2-stronne (z obu stron złączki wpinamy taśmy LED); 

Połączenie dwóch odcinków taśm LED przy pomocy złącza jednostronnego
 
- 1-stronne z przewodem (złącze posiada już fabrycznie podpięty z jednej strony przewód, z drugiej podpinamy taśmę LED);
Połączenie taśmy LED ze złączką jednostronną z przewodem

 
- 2-stronne z przewodem (złącze posiada fabrycznie podpięty przewód, z obu stron podpinamy taśmy LED);

Łączenie taśm LED przy pomocy złącza LED dwustronnego z przewodem
Łączenie taśm LED przy użyciu złącza dwustronnego z przewodem

- 2-stronne z gniazdem


Sposób łączenia taśmy LED - złącze LED dwustronnego z gniazden

Połączenie taśmy LED ze złączem LED dwustronnym z gniazdem


Każde z nich charakteryzuje się również różnymi szerokościami i ilością pinów. 
Kierując się ilością pinów w złączu PRO możemy odpowiednio dopasować następujące taśmy LED:

  • 2PIN: MONO (taśmy LED jednokolorowe);


Pin przebijający PCB w taśmie LED MONO

Połączenie taśmy LED MONO ze złączem jednostronnym z przewodem
 

  • 3PIN: CCT (biała zimna/biała ciepła);Piny przebijające PCB w taśmie LED CCT

Połączenie taśmy LED CCT ze złączem dwustronnym z przewodem
 

  • 4PIN: RGB lub CCT (biała zimna/biała ciepła);


Piny przebijające PCB w taśmie LED RGB lub CCT


Połączenie taśmy LED RGB przy pomocy złącza LED dwustronnego z przewodem
 

  • 5PIN: RGBW;


Piny przebijające PCB w taśmie LED RGBW


Połączenie taśm LED RGBW złączem LED jednostronnym
 

  • 6PIN: RGB+CCT.


Piny przebijające PCB w taśmie LED RGB+CCT


Połączenie taśm LED RGB+CCT za pomocą złącze LED


W jakim miejscu łączyć taśmy LED?

Pozostaje kwestia tego, jak ciąć taśmy LED. Najważniejsze jest, aby taśma została przecięta w specjalnie oznaczonym miejscu, gdyż przecięcie jej w innym punkcie spowoduje uszkodzenie taśmy LED. Odległość między cięciami, nazywana też krokiem cięcia, jest zależna od rodzaju i gęstości diod na taśmie LED. Najczęściej odcinki cięcia występują co 2,5 cm lub 5 cm, co pozwala na swobodę łączenia,  jednak w przypadku niektórych modeli taśm LED, punkty cięcia mogą występować nawet co kilkanaście centymetrów. 

Jest to ważny czynnik, który należy wziąć pod uwagę na etapie projektowania systemu oświetlenia.
Dobrze zaplanowany i wyliczony odcinek taśmy LED, zapewni satysfakcjonujący efekt, świecąc na całej długości zainstalowanego oświetlenia. 


Miejsca cięcia w taśmie LED


Dlaczego warto wybrać złącza?

  •  Są łatwe w użyciu
  • Instalacja jest szybka i prosta 
  • Trwale łączą elementy
  • Nie wymagają lutowania taśm LED

Jeśli poszukujemy trwałego sposobu łączenia taśm LED, a jednocześnie nie chcemy ich lutować, właściwym wyborem będą złącza PRO. Ich jakość wykonania oraz zastosowanie przebijających taśmę pinów sprawia, że jest to profesjonalne i szybkie zastosowanie.  Czasami może pomóc nam w sytuacji, kiedy nie posiadamy ze sobą zestawu lutowniczego. Na kilka złączek, zawsze znajdzie się miejsce w kieszeni. 

Mamy nadzieję, że po lekturze tego artykułu łączenie taśm LED nie będzie miało przed Wami tajemnic.