Oświetlenie LED - LED LABS
5e/06/3df489c060940faf8e2428d44cd7.jpg

Budowa technologii COB, taśmy LED COB - wady i zalety 2022

Trendy oświetleniowe - efekt linii światła - technologia COB 

Dostępność i możliwość wyboru oświetlenia LED rośnie z roku na rok, pozwalając na poszukiwanie produktów spełniających wszelkie oczekiwania. Dzięki szerzącej się popularności technologii COB, również budowa idealnego oświetlenia liniowego staje się dostępna na wyciągnięcie ręki. Połączenie chipów LED w jeden układ pozwala na uzyskanie pożądanego efektu linii światła. 

 

Budowa diody COB – metoda montażu chip on board

Co oznacza COB? COB (skrót od Chip on Board) - chip LED jest montowany bezpośrednio na płytce drukowanej (PCB) lub matrycy. Chip COB posiada dużą ilość diod znajdujących się na jednej płytce o bardzo małej powierzchni. Na ogół jest ich więcej niż 10 i są one umieszczane pod wspólną warstwą luminoforu. Luminofor to substancja nakładana bezpośrednio na chipy, ułatwiająca w końcowym etapie, zmianę temperatury barwowej oświetlenia. Dla każdej barwy światła luminofor będzie przyjmować inny odcień.
 
Taśma LED COB RGB, Taśma LED COB CCT, Taśma LED COB WW
Taśma LED COB RGB, CCT, WW


COB, w odróżnieniu od technologii DIP czy SMD, pozwala na umieszczenie dużo większej ilości diod na małych podkładach. Niezależnie od tego, jaka ilość diod jest na płytce, COB charakteryzuje się tym, że zawsze będzie występował jeden obwód i dwa złącza. Dzięki temu technologia ta łączy ze sobą niskie zużycie energii i bardzo dużą wydajność. 

Mimo, że technologia montażu Chipów LED znana jest już z innych źródeł światła, takich jak np. żarówki, to dla taśm LED jest to wciąż nowość. Diody LED "Chip on Board" dla elastycznych świateł paskowych – taśm LED, są czasami określane jako flip-chipy. Charakteryzują się one brakiem obudowy i innym sposobem połączenia z PCB (brak obudowy i połączeń). Flip-chipy są również pokrywane jedną wspólną warstwą luminoforu. 

Zobacz - Taśmy LED COB 

Budowa diody COB

Budowa diody SMD   


Zalety technologii COB na przykładzie taśm LED

Technologia COB nie jest jeszcze dobrze znana i wciąż możemy spotkać oświetlenie z mało estetycznymi „punktami świetlnymi”. Punkty świetlne, nazywane przez niektórych koralikami, wynikają z nieodpowiednio dobranej gęstości taśmy LED i pozostałych elementów składających się na oświetlenie, tj. profilu LED i klosza. Łatwo możemy uniknąć tego problemu, stawiając na taśmy LED o bardzo dużej ilości diod – oparte na technologii COB. 
COB to nie tylko brak widocznych punktów świetlnych. Wyeliminowanie elementów, które często zawodziły, tj. połączenia diod SMD z PCB, zwiększa elastyczność taśmy LED. Ze względu na mały rozmiar, prostotę połączenia i równomierny rozkład chipów, praktycznie nie zdarzają się naruszenia poszczególnych segmentów poprzez oderwanie chipów od PCB. 

Taśma LED COB

Taśmy LED COB mają znacznie szerszy kąt świecenia niż standardowe taśmy SMD. W przypadku taśmy LED o diodach SMD kąt świecenia ogranicza obudowa chipu. W taśmach LED COB luminofor pokrywa on całość taśmy, łącząc ze sobą poszczególne diody. W ten sposób uzyskujemy szeroki kąt świecenia równy 180 stopni (przy SMD kąt ten wynosi jedynie 120 stopni). 


Przewagi technologii SMD nad COB

Czy w takim razie taśmy LED SMD mają sens? 
Chociaż technologia COB to nowoczesna i doskonale wyglądająca forma oświetleniowa nie zawsze będzie najlepszym wyborem.  W przypadku wielu aplikacji, taśmy LED w technologii SMD wciąż posiadają wiele przewag nad COB.

Porównanie taśmy LED z diodami SMD z taśmą LED z diodami COB

SMD (skrót od Surface Mounted Device) - chipy montowane są powierzchniowo. Jest to najbardziej znana i najczęściej wykorzystywana technologia oświetleniowa. Taśmy LED z diodami SMD charakteryzują się lepszą jednolitością barwy niż w COB. Dzieje się tak, ponieważ na rynku nie występują maszyny do binningu taśm LED COB. Ze względu na utrudniony pomiar, w taśmach COB ciężko uzyskać wysoki współczynnik jednolitości barwy. W tym momencie producenci taśm LED nie są w stanie zapewnić 100% spójności kolorów w diodach COB. W taśmach LED COB przeciętna skuteczność świetlna plasuje się na poziomie 80-120 lm/W (zazwyczaj występują w przedziale 5- 6 SDCM). Jeśli więc potrzebujesz wyższej skuteczności świetlnej i większej spójności kolorów, postaw na taśmy LED SMD. Występujące na taśmie LED SMD koraliki nie muszą być przeszkodą. Wystarczy dobrać odpowiednie profile aluminiowe marki Lumines Lighting. 
Warto zwrócić także uwagę na moc taśmy LED. Zaleca się, aby w taśmach LED COB moc nie przekraczała 15W /m. Duża ilość chipów na jednym metrze i wyższa moc mogą skutkować skróconą żywotnością taśmy LED.  

Właściwości użytkowe taśm COB LED LABS Lighting


Taśmy LED COB pomimo jednolitej powłoki można ciąć. Jeśli mamy potrzebę połączenia ze sobą większej ilości odcinków danej taśmy, to możemy to zrobić klasyczną metodą – poprzez lutowanie. Łatwiejszym rozwiązaniem jest jednak użycie konektorów. Na temat złączek do taśm LED przeczytasz w jednym z naszych artykułów „Łączenie taśm LED przy wykorzystaniu złącz PRO”.

 

Cięcie taśmy LED COB

 

Z taśmami LED COB doskonale współpracują  sterowniki, np. Sterownik LED Cobalt Smart. Możemy zatem swobodnie operować intensywnością oświetlenia, stosując na przykład WŁĄCZNIK TOUCH z funkcją DELAY OFF ze ściemniaczem. 

 

Taśma LED COB 5m, 25m
 
W ofercie LED Labs Lighting dostępne są 5 i 25-metrowe rolki taśm LED COB o różnych gęstościach. W przypadku jednokolorowych: 320 led/m, 480 led/m do 528 led/m, multicolor 640 led/m, a w dla taśm LED COB RGB nawet 840 led/m (prawdopodobnie najgęstsze taśmy LED COB RGB na rynku polskim z gwarancją aż 5 lat). Większa ilość diod na jednym metrze taśmy LED sprawi, że linia światła będzie wyraźnie zachowana. Taśmy LED COB LED Labs Lighhting wyróżniają się długą gwarancją, od 3 do 5 lat. 
Podczas wyboru taśmy LED COB warto także zwrócić uwagę na współczynnik RA, im wyższy tym lepiej, jak na przykład w przypadku taśmy LED PRO 3Y 24V 640 LED/m COB CCT, RA90, 16W, 3200 LED.
Warto dodać, że wszystkie wspomniane taśmy LED spełniają najnowsze wymogi Ekoprojektu. 


Zastosowanie technologii COB

Technologia Chip on board to odpowiednie rozwiązanie dla osób ceniących sobie nowoczesny design i podążających za trendem oświetlenia liniowego. Jeśli chcesz w łatwy sposób uzyskać efekt linii światła, a do tego stawiasz na ekologiczne rozwiązania, postaw na taśmy LED COB. 

Połączenie chipów LED w jeden układ i pokrycie ich jednolitą warstwą luminoforu umożliwia uzyskania równomiernej linii światła. COB znajdzie zastosowanie w meblarstwie (podświetlenia szafek, półek itd.), nawet jeśli taśma LED nie jest wyeksponowana, a widzimy tylko odbicie światła na innej powierzchni, np. płytkach podłogowych lub ściennych. COB to także doskonały wybór w bardziej skomplikowanych konstrukcjach architektonicznych, takich jak oświetlenie uliczne, oświetlenie budynków, a także oświetlenie mieszkań czy domów.  

 Taśma LED COB podświetlona, linia światła