Oświetlenie LED - LED LABS
1b/9d/4fb3f51f9533129aba81bc61fa7a.jpg

Taśma LED o czym informuje stopień IP

Stopień wodoszczelności taśm LED

 

Wodoszczelność taśm LED określana jest parametrem “IP”.  Oznacza on stopień ochrony zapewnianej przez obudowę urządzenia elektrycznego przed wnikaniem obcych ciał stałych lub szkodliwymi skutkami wnikania wody. 

W kontekście taśm LED, spotykamy się z parametrem IP, potocznie nazywając taśmę LED wodoszczelną lub niewodoszczelną.  

Trochę teorii:
Taśma LED o czym informuje stopień IP

 

 

0 – Brak ochrony

1 - Ochrona przed padającymi kroplami wody

2 - Ochrona przed padającymi kroplami wody przy wychyleniu obudowy o dowolny kąt do 15° od pionu w każdą stronę

3 - Ochrona przed natryskiwaniem wodą pod dowolnym kątem do 60° od pionu z każdej strony

4 - Ochrona przed bryzgami wody z dowolnego kierunku

5 - Ochrona przed strugą wody (12,5l/min) laną na obudowę z dowolnej strony

6 - Ochrona przed silną strugą wody (100l/min) laną na obudowę z dowolnej strony

7 - Ochrona przed skutkami krótkotrwałego zanurzenia w wodzie (30 min na głębokość 0,15m powyżej wierzchu obudowy lub 1m powyżej spodu dla obudów niższych niż 0,85m)

8 - Ochrona przed skutkami ciągłego zanurzenia w wodzie (obudowa ciągle zanurzona w wodzie, w warunkach uzgodnionych między producentem i użytkownikiem, lecz surowszych niż według cyfry 7)

 

Pierwsza cyfra, oznacza stopień ochronny obudowy przed dostępem obcych ciał stałych, do wrażliwych części umieszczonych wewnątrz

Druga cyfra, oznacza stopień ochronny obudowy przed dostępem wody.

 

Kiedy stosować taśmę LED o zwiększonym stopniu IP ?

 


Mówiąc o taśmie wodoszczelnej, mamy na myśli taśmę LED pokrytą specjalnym żelem lub innym materiałem żywicznym, który ma chronić diody i układ elektroniczny na całym odcinku, przed dostaniem się wody lub wilgoci. Taśmę wodoszczelną powszechnie określaną stopniem IP65 (i wyższym) stosujemy m.in. w łazienkach, pod wanną lub umywalką, czy też nad blatem roboczym w kuchni.

Przy zakupie taśmy LED powinniśmy zastanowić się, czy na pewno będzie narażona na dużą wilgoć i ciągłe zalewanie wodą?  

Jeżeli prawdopodobieństwo jest raczej znikome, doradzamy zakup taśmy niewodoszczelnej.  

Praktycznie każdy produkt elektroniczny podłączony do źródła prądu nagrzewa się posiadając granicę wytrzymałości na ciepło. Tak też jest z diodami LED i układami scalonymi umieszczonymi w ścieżce taśmy. Taśmy LED pokryte żelem, są w większym stopniu narażone na spadek wydajności diod LED oraz przyspieszony proces starzenia, wiążący się z obniżeniem żywotności, niż dzieje się to w przypadku taśmy niewodoszczelnej.

 

 

Jak wydłużyć żywotność taśmy ?


Możemy znacznie wydłużyć żywotność taśmy LED, stosując do niej profile aluminiowe. Aluminium doskonale odprowadza ciepło z diod LED, dodatkowo podnosząc walory estetyczne. Taśma LED w profilu aluminiowym,  schowana za kloszem, jest lepiej chroniona przed uszkodzeniami mechanicznymi i kurzem.

Przed zakupem, warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniego typu profilu oraz klosza. Różnorodność produktowa w asortymencie związanym z profilami LED umożliwia uzyskanie niebanalnych efektów dekoracyjnych i gwarantuje dłuższe użytkowanie zakupionej taśmy LED.
 

0 Komentarzy

Utwórz komentarz